Niedzica – Zamek

Niedzica – Zamek to dawne osiedle Niedzicy, z którego wykształciła się osobne miejscowość. Liczy ona około 300 mieszkańców i położona jest powyżej Niedzicy, w bezpośredniej bliskości tutejszego zamku.  

Malownicze położenie na stokach Białej Skały opadającej do Jeziora Czorsztyńskiego oraz zgromadzone tu liczne atrakcje turystyczne jak zamek, XVIII wieczny spichlerz, przystań statku spacerowego oraz znajdująca się trochę poniżej zapora wodna na Dunajcu sprawiają, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Historia miejscowości jest ściśle związana z istnieniem niedzickiego zamku. W przeszłości życie wsi skupiało się głównie w położonej poniżej Niedzicy. Natomiast przy zamku znajdowało się tylko kilka zagród, których mieszkańcy świadczyli usługi na rzecz właścicieli. 

Obecnie w Niedzicy – Zamku zlokalizowane są liczne pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodki wypoczynkowe. Przebiega tędy także czerwony szlak pieszy wiodący od strony Sromowców Wyżnych do Dursztyna przez Pieniny Spiskie.