Bacówka na Polanie Majerz

Polana Majerz, nazywana też Polaną Cisówka znajduje się około pół kilometra na południowy wschód od Czorsztyna, tuż nad Pawilonem Wystawowym Pienińskiego Parku Narodowego. Znajduje się ona w granicach Parku i jest jednym z nielicznych w Pieninach miejsc, gdzie prowadzi się tak zwany wypas kulturowy. Jego celem jest pokazanie turystom w jaki sposób prowadzona była gospodarka pasterska oraz produkcja serów i innych produktów owczych.

Choć bacówka ma wygląd zupełnie współczesny to sery produkuje się tutaj zgodnie z tradycyjnymi recepturami (choć zgodnie z normami Unii Europejskiej). 

Bacówka czynna jest sezonowo od maja do października. Turyści, którzy zdecydują się tu zajrzeć spotkają się z prawdziwym bacą, który zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia. A mówi oczywiście gwarą i tak zajmująco, że niekiedy można tu spędzić dobrych kilka godzin i się nie nudzić. Do obowiązkowych punktów programu należy oczywiście przepowiadanie pogody. Jednak warto posłuchać tez opowieści o przygodach na wypasie czy lokalnych zbójnikach. No i oczywiście spróbować oscypków, buncu, bryndzy czy żętycy. Wyroby te można także zakupić. O ich autentyczności i ekologicznym wyrobie zaświadcza specjalny certyfikat.

Jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 pojawiła się w dokumentach nazwa Kronenberg (przetłumaczona na polski jako Korona), a od 1860 dopiero obecna nazwa. W masywie Trzech Koron znaleziono aż 7 gatunków roślin nie występujących poza tym nigdzie indziej w Pieninach. Rosną tu endemiczne gatunki roślin: mniszek pieniński (niestety, prawdopodobnie już wyginął) i złocień Zawadzkiego. Prócz nich występują liczne i rzadkie gatunki naskalnych roślin wapieniolubnych, a wśród nich rozchodnik wielki, który jest żywicielem larw również endemicznego i rzadkiego pienińskiego motyla niepylaka apollo.

Trzy Korony odwiedzane były turystycznie od bardzo dawna. Już w 1842 r. H. Kratter pisał: "Nie ma (...) gościa, który by nie odwiedził tych szczytów ze strony dostępnej (...) i nie napasł się stąd najpiękniejszym i najmilszym widokiem Karpatów". W 1906 r. wyznakowano pierwszą trasę turystyczną na szczyt. W 1929 r. Trzy Korony zostały przez polski rząd wykupione od prywatnych właścicieli.

U południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK "Trzy Korony".

Panorama wirtualna Wirtualna panorama - Okrąglica