Niedzica - Zamek

Niedzica – Zamek to dawne osiedle Niedzicy, z którego wykształciła się osobne miejscowość. Liczy ona około 300 mieszkańców i położona jest powyżej Niedzicy, w bezpośredniej bliskości tutejszego zamku.  

Malownicze położenie na stokach Białej Skały opadającej do Jeziora Czorsztyńskiego oraz zgromadzone tu liczne atrakcje turystyczne jak zamek, XVIII wieczny spichlerz, przystań statku spacerowego oraz znajdująca się trochę poniżej zapora wodna na Dunajcu sprawiają, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Historia miejscowości jest ściśle związana z istnieniem niedzickiego zamku. W przeszłości życie wsi skupiało się głównie w położonej poniżej Niedzicy. Natomiast przy zamku znajdowało się tylko kilka zagród, których mieszkańcy świadczyli usługi na rzecz właścicieli. 

Obecnie w Niedzicy – Zamku zlokalizowane są liczne pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodki wypoczynkowe. Przebiega tędy także czerwony szlak pieszy wiodący od strony Sromowców Wyżnych do Dursztyna przez Pieniny Spiskie.

Położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy (podobnie jak na Trzy Korony) jest płatny. Bilet upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu). Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami (ok. 40 m różnicy poziomów, 7 min. podejścia w górę). Do tego miejsca prowadzi niebieski szlak turystyczny, który przebiega ze Szczawnicy odcinkiem Drogi Pienińskiej przez przewóz promowy (Nowy Przewóz) na drugą stronę Dunajca i dalej tzw. Sokolą Percią. Z drugiej strony wiedzie on z Trzech Koron przez Zamkową Górę i grań Pieninek (Czerteż, Czertezik, przełęcz Sosnów). Na przełęcz Sosnów biegnie także zielony szlak z Krościenka. Uwaga: w razie burzy należy jak najszybciej opuścić szczyt!
Informacje zaczerpnięte z Wikipedia