Rejsy spacerowe po jeziorze Czorsztyńskim

rejsy czorsztynianką

Poniżej zamku w Niedzicy funkcjonuje przystań statków spacerowych. Malownicze położenie zalewu wśród wzgórz drugiego przełomu Dunajca sprawiają, że wycieczka statkiem jest tu szczególnie malownicza.

Najkrótszym i najtańszym sposobem podziwiania okolicznych widoków jest przejazd z zamku  w Niedzicy do zamku w Czorsztynie. Podróż, która samochodem zajmuje ponad pół godziny i stwarza konieczność objechania jeziora trwa tu zaledwie 10 minut. Jest to najprostszy sposób komunikacji między tymi dwoma zamkami, wybierany w sezonie przez wielu turystów.

Jednak dla spragnionych wspaniałych widoków o wiele bardziej atrakcyjny będzie rejs dłuższy. Trwa on około godziny i pozwala zapoznać się z przepięknym otoczeniem Jeziora Czorsztyńskiego. Niezwykłe wrażenie sprawia wznoszący się nad taflą zalewu niedzicki zamek. Oglądanie go od strony wody uświadamia jak trudną do zdobycia budowlą był on w czasach gdy pełnił rolę granicznej warowni. A pamiętać trzeba, że poziom Dunajca był wtedy znacznie niższy niż lustro wody obecnego zalewu. Na drugim brzegu na skale widać białe ruiny zamku Czorsztyn, gdzie Władysław Jagiełło przygotowywał plany wyprawy grunwaldzkiej. A to wszystko w otoczeniu pokrytych lasami wzgórz Pienin Spiskich.

Statki wycieczkowe zabierają jednorazowo około 50 osób. Wyposażone są w ławki oraz zadaszenia na wypadek deszczu. Dodatkowo kapitanowie służą informacją o mijanych miejscach, a ich opowieści sprawiają, że podróż mija bardzo szybko.